הוצאת תו נכה לרכב במהירות וללא בירוקרטיה – כל המידע שתצטרכו במקום אחד

שיתוף:

לייעוץ ראשוני

התקשרו 03-303-5053
או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

הוצאת תג חניה לנכה אינה משימה קלה. כולם רוצים להוציא את התו במהירות ועם כמה שפחות בירוקרטיה, אך מהשטח אנו עדים לכך שבפועל, ההליך אינו פשוט מכפי שנדמה. אלו שנכנסים אליו חווים לא פעם קשיים לא פשוטים, בירוקרטיה ממשלתית מייגעת ותחושה שהכל פועל כנגדם.

התחושה הזו, אגב, איננה בגדר חוויה סובייקטיבית בלבד, אלא שהנתונים בשטח עשויים להעיד על כך: למעלה ממחצית מהבקשות להוצאת תו נכה, נדחות מדי שנה. אנו רואים יותר ויותר בעלי מוגבלויות שמגישים את הבקשה, אך נתקלים בסירוב מצד הביטוח הלאומי, ללא סיבה וללא הסבר לכך. אין ספק שקיימים כיום ליקויים בהליך, אך ברמת האדם הפרטי, לא כדאי לומר נואש; ישנם צעדים שבאפשרותינו לנקוט על מנת להפוך אותו לפשוט יותר. המאמר הבא יעסוק במידע כללי הנוגע להוצאת תו נכה מביטוח לאומי, ויסייע להבין את התחום לעומק על מנת לפעול ביעילות.

עורכת הדין דנית ברקול, המובילה בתחום המשפט המקנה זכויות לאנשים עם מוגבלויות, מציגה לכם מדריך מקיף בנושא תו נכה: על ההטבות, סוגי התווים הקיימים, תנאי הזכאות לקבלת התו והגשת הבקשה.

אילו סוגי תגי נכה קיימים, ומהי משמעותם?

נכון לשנת 2023, תווי הנכה מתחלקים ל-4 סוגים על פי רמת הנכות ותנאי הזכאות.

בואו ונסקור אותם:

 • תו נכה משולש ירוק – צורתו של התו היא דמוית הכרטיס הפלסטי של רישיון הנהיגה, עם משולש ירוק בצד שמאל. התו מייצג את מי שזכאי לאחוזי נכות, המקנים לו את הזכאות לתו – אך הוא אינו מתנייד בכיסא גלגלים.
 • תו נכה מכחול לבן, עם סימון של כיסא גלגלים – ניתן לזהות תו זה באמצעות איור של אדם ישוב בכיסא גלגלים על רקע בצבעי כחול לבן. התו מייצג נכה הזקוק לכיסא גלגלים להתניידות.
 • תו נכה בעל משולש ירוק (משרד הביטחון) – תו זה מכיל ציור של משולש עם מעין פרח בפנים, מיועד לנכי צה”ל ואנשי כוחות הביטחון.
 • תו נכה כיסא גלגלים, משרד הביטחון – מיועד לאנשי כוחות הביטחון, ניתן לזהות את התו באמצעות כיסא הגלגלים שנמצא על רקע כחול ופרח בגודל קטן שנמצא עליו המסמל את העובדה שהתו ביטחוני.

שימו לב: לא ניתן להשתמש בתג הנכה הישראלי מחוץ לגבולות ישראל, פרט למדינות אחדות.

מהן הזכויות אשר מעניק תו חניה לנכה?

פרט לערים מסוימות, החנייה המסומנת בכחול לבן הינה ללא עלות עבור בעלי התג.

תו הנכה מקנה לאדם המחזיק בו מספר זכויות, וביניהן:

 • פטור מתשלום אגרת הרישוי השנתית לרכב.
 • פטור מתשלום על חנייה במקום ציבורי, שהגישה היחידה אליו היא דרך חניה ציבורית בתשלום (לדוגמה: חניה בנמל תל אביב).
 • לבעלי תג נכה עם סמל של כיסא גלגלים, יש זכות לנסוע בנת”צ באופן חופשי.

שימו לב: רק כאשר נוסעים עם מלווה, ניתן להשתמש בתג ובתועלותיו. זאת על פי חוק חניה לנכים, התשנ”ד-1993 הקובע כי אדם שעושה בתג ואינו מורשה לעשות כן, עלול לקבל קנס ושלילת זכאות באופן זמני.

מתי חניה מותרת לבעלי תו נכה?

עבור מי שמחזיק בתו נכה, ניתן להחנות את הרכב במקום שבו לכאורה אסור לההחנות, בהינתן תנאים אלו:

 • המיקום בטוח לכלל הולכי הרגל.
 • לא נגרמת הפרעה לתנועת הרכבים התקינה בכביש.
 • במקרה שבו חנית נכים הוגדרה בשילוט כ’חניה המיועדת לנכים’.

מהי חניה אסורה לבעלי תו נכה?

חשוב להבין את כללי הדרך, גם אם יש בבעלותך תג נכה. ישנם מקומות שגם לך אסור להחנות בהם – נסקור אותם:

ראשית, החניה לבעלי תו נכה אסורה בתוך או בטווח של 12 מטרים מהצומת, אלא אם כן יש סימון ברור המציין שהחניה מותרת. אותו כלל חל על מעברי חצייה – יש לשמור מרחק של 12 מטר לפניהם.

שנית, יש להיזהר גם מפני חסימת כניסות לחניה – משמעות הדבר היא לא להחנות את הרכב שלך בכניסה לאזור חניה ייעודי כלשהו.

נתיבי התחבורה הציבורית מיועדים לאוטובוסים ולכלי שינוע ציבוריים אחרים, ולכן, אף על פי שהנסיעה מותרת כפי שהזכרנו לפני כן, אסורה חנייה בנתיבים אלו. באופן דומה, השטח סביב תחנת אוטובוס, כפי שמצוין על ידי סימון כבישים, הוא מחוץ לתחום עבור בעלי התו. יש לשמור על מרחק של 20 מטר לפני ואחרי תמרור עצירת האוטובוס, משני צידי הכביש, אלא אם חונים בצד הנגדי של הכביש בו הרוחב הוא 20 מטר ומעלה.

לא ניתן גם לחנות באזורי מוניות מכיוון שהאזורים הללו מסומנים ושמורים במיוחד למוניות. חשוב לזכור אפוא, לא לחנות בטווח של שני מטרים מברז כיבוי אש, במיוחד כאשר האזור מסומן על המדרכה או בשולי הכביש. הקפדה על כללים אלה מבטיחה נסיעה בטוחה עבור כולנו, תוך מיצוי מירב הזכויות לבעלי המוגבלויות.

מי זכאי לתו נכה מביטוח לאומי?

יש קריטריונים מאוד ברורים לקבלת תו נכה מביטוח לאומי, המתחלקים ל-2 קטגוריות: על פי אחוזי נכות וללא אחוזי נכות, כדלקמן:

א) זכאות להוצאת תו נכה על פי אחוזי נכות:

 • מי שמוגבל בניידות, ובעל דרגת נכות של לפחות 60%, ובמקרה של שלילת רישיון הרכב הדבר עלול להחמיר את מצבו הבריאותי.
 • עיוורים ובעלי לקויות ראייה.
 • נכי צה”ל.
 • מצב סיעודי.
 • אוטיסטים.
 • חולי אפילפסיה.
 • הורים לילד נכה.
 • ניצולי שואה.
 • נפגעי פעולות איבה.

ב) זכאות להוצאת תו נכה ללא אחוזי נכות:

 • מי שסובל ממחלת לב.
 • מטופלים בהמודיאליזה כרונית.
 • קיימים ממצאים בבדיקת EMG.
 • אקו.
 • נירופטיה.
 • מחלות ריאה כרוניות.
 • הסובלים ממחלות שריר ושלד.

כיצד דורשים מסמכים עבור הנפקת התג?

כעת, בואו נתעמק בפרטי התיעוד שנצטרך לצורך ההנפקה. הארגון שממנו צריך להשיג את המסמכים הדרושים תלוי באופי ובסיבת הנכות שלך. לדוגמה, אם הנכות שלך קשורה לשירות בצה”ל, הניירת שלך תצטרך להגיע ממשרד הביטחון. עיוורים יצטרכו לפנות למשרד הרווחה, ואילו מי שנולדו עם מוגבלות בניידות או נפגעו מפעולות איבה צריכים לפנות למוסד לביטוח לאומי ולמשרד הבריאות.

אז אילו מסמכים כדאי לאסוף כדי להגיש בקשה?

יהיה עליך למלא טופס בקשה ספציפי ולספק מסמכים בסיסיים, כולל תעודת הזהות שלך והצרופה לה, עותק של רישיון הנהיגה שלך ומכתב המציין עד שני כלי רכב שאליהם יצורף התג, יחד עם מספרי הרישוי שלהם.

בנוסף, אם נבדקת על ידי ועדה רפואית לנכות בניידות, יש לצרף את מסמך האישור שלה. אם אין זאת ברשותך, ניתן להשלים את הבקשה שלך עם הצהרת רופא רלוונטית המצדיקה את הצורך בתג. יש לזכור כי כל המסמכים שנמסרו לא יוחזרו, לכן ההמלצה הינה לשמור עותקים עבור כולם.

כמו כן, חשוב לציין כי קבצים או תמונות שלא אומתו על ידי איש מקצוע מתאים, כגון צילומי רנטגן או בדיקות אק”ג, לא יילקחו בחשבון בבקשתך. כדי לפשט את התהליך, הפרוטוקול הנוכחי כבר לא דורש מסמכים נוספים אם בעל הרכב שונה ממבקש תג הנכה, מה שבדרך כלל עשוי לסייע בהאצת התהליך.

כיצד ולאן יש להגיש את הטפסים הרלוונטיים?

ראשית, יהיה עליך למלא טופס בקשה מקוון, ולוודא שאתה כולל את כל המסמכים התומכים הדרושים, אשר ישתנו בהתאם לנסיבות הייחודיות שלך. אוסף חומרים זה חייב להיסרק ולהיות משולב לקובץ PDF יחיד. ברגע שהכל מוכן, יש להעלות מסמך מקיף זה לאתר האינטרנט של משרד הרישוי.

לאחר השליחה, משוב יתקבל תוך 30 יום. ניתן לעקוב אחר התקדמות הבקשה על ידי פנייה למוקד הטלפוני של משרד הרישוי.

בחינת כשירותך לנהיגה לאחר שהגשת בקשה

חשוב להדגיש שלב מכריע בתהליך הגשת הבקשה לתג חניה לנכה – הערכת כשירות הנהיגה. זה בא לידי ביטוי, כאשר המצב הרפואי של המועמדים עלול להשפיע על כישורי הנהיגה שלהם. הערכה זו מבוצעת על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

אבל לפני שאתם קופצים להגיש מועמדות, יש משהו חשוב שיש לקחת בחשבון: התוצאה של הערכה זו עשויה להשפיע ישירות על מצב רישיון הנהיגה הנוכחי שלך. אם המכון ימצא שכשירות הנהיגה שלך נפגעה משמעותית, הוא עלול אפילו לבטל את רישיון הנהיגה הקיים. לכן, מומלץ לבצע הערכת סיכונים שקולה לפני הגשת בקשה לתג הנכה. רצוי לעשות זאת בעזרת עורך דין.

הגשת ערר בעניין קבלת תג נכה

גם אם בקשתך לתג נכה נדחית על ידי ועדת הבדיקה, אין צורך לומר נואש. יש לך אפשרות לערער על החלטה זו על ידי הגשת ערעור. ערעור זה צריך להיות מלווה בכל המסמכים החשובים התומכים במקרה שלך, ואולי מכתב המסביר מדוע יש לאשר את בקשתך. פנייה זו צריכה להישלח למחלקה ספציפית המנהלת עניינים הקשורים לאנשים עם קשיי ניידות. ניתן למצוא מחלקה זו במשרד התחבורה, במיוחד בת.ד. 72, חולון, עם המיקוד 5810001. הליך זה הוא למעשה ההזדמנות שלך להישמע ולהישקל מחדש, לכן יש להקפיד על העלאת טיעונים משכנעים והוכחות הכרחיות כדי לחזק את הטיעון.

תוקפו של תג נכה

בעבר הייתה חובה לחדש את ההיתר כל 8 שנים. עם זאת, ממרץ 2019 יושמו שינויים, שהכניסו תקן חדש הנוגע למקרים שבהם הנכות הינה לצמיתות: אם הנכות שלך הינה לצמיתות, כך גם ההיתר שלך. לאחר הנפקתו, היתר זה לא ידרוש חידושים נוספים, דבר המהווה הקלה משמעותית למחזיקים בו, שגם כך מתקשים להתנייד ממקום למקום.

כמה זמן ייקח עד לקבלת תו נכה?

בהמשך למדריך שלנו לקבלת תו חניה לנכים, בואו נתעמק בזמן שלוקח בדרך כלל לקבל אחד. משך הזמן עשוי להשתנות בהתאם למצבך האישי ולאופן שבו מוגש התיעוד שלך בצורה ברורה ושיטתית. על ידי אספקת ניירת מאורגנת היטב, ניתן להאיץ באופן משמעותי את תהליך האישור.

בהגשת בקשה מקוונת, יש לצפות לקבל תשובה תוך כ -90 יום מרגע שליחת הבקשה. יתר על כן, החלטה ראשונית – המציינת אם ניתן לשקול את הרכב שלך לקבלת רישיון נכות – צריכה להיות זמינה תוך יום עסקים אחד. אם ההיתר מאושר, ההיתר בפועל נשלח בדרך כלל לביתך תוך שבוע.

יש לזכור: המפתח להצלחה הוא שמירה על שיתוף פעולה מלא לאורך כל הדרך והבאת מסמכים ברורים, ענייניים ומאורגנים היטב.

איך מחדשים תו נכה?

אם ההיתר שלך זמני, חשוב להגיש בקשה לחידוש כאשר מתקרבים לסוף תוקפו. לאחר מכן, משרד התחבורה יבחן את בקשתך, בדרך כלל לוקח כ -90 יום כדי לקבל החלטות סופיות. במקרה שבקשת החידוש שלך נדחית, אין צורך בבהלה. ניתן לערער על ההחלטה בתוך תקופה נוספת של 90 יום, ואפילו שנה לאחר הסירוב הראשוני, ניתן להגיש ערעור שני.

עם זאת, כאשר מחזיקים כרטיס חניה לנכה קבוע, התהליך הוא הרבה יותר פשוט. אורך החיים של הכרטיס 8 שנים והוא מתחדש אוטומטית מספר שבועות לפני פקיעתו. לא צריך להגיש בקשות או בקשות. אפשר להיות רגוע, בידיעה שמשרד הרישוי ישלח את הכרטיס החדש שלך ישירות אליך. המטרה כאן היא להפוך את הדברים לנוחים ככל האפשר.

לסיכום

הוצאת תו נכה עשויה להיראות מייגעת במבט ראשון, אך באמצעות ליווי של אנשי המקצוע הנכונים – זה עשוי להיות הרבה יותר קל. כפי שפירטנו קודם לכן במאמר, התנהלות תקינה מול הרשויות בדרך כלל מולידה עמה זמני המתנה קצרים יותר לתג, והמרוויחים העיקריים מכך הם מגישי הבקשות. הוצאת תו נכה, חידוש תו נכה או הוצאת תו נכה לרכב שני אינם תהליכים סבוכים אם יודעים כיצד לפעול נכון. עורכת הדין רונית ברקול תנהל עבורכם את הליך הוצאת התו מא’ ועד ת’ במקצועיות יתרה, תוך שימוש בניסיונה העשיר בהתנהלות מול הביטוח הלאומי והרשויות, המונה למעלה מעשור בכל סוגי התיקים והקונפליקטים, שלא פעם צצים בדרך. צרו קשר עם עו”ד דנית ברקול בלחיצה כאן על מנת לקבל סיוע ראשוני או למענה לשאלות נוספות.

שיתוף:

מאמרים

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים